Ten wpis powstał z myślą o wszystkich zagubionych tak jak ja w temacie, którego nie może pominąć żaden właściciel strony internetowej – wdrażania bezpiecznej wersji htpps naszej strony z zastosowaniem pliku SSL. Przedstawiam krótki poradnik wdrażania pliku https.

Zanim zaczniemy wspólną przeprawę przez proces wdrażania pliku https, przygotowałam krótką checklistę niezbędnych dostępów jakie należy posiadać, aby móc bezproblemowo zaimplementować bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt:

  • dostęp do serwera FTP (np. FileZilla)
  • dostęp do WordPressa
  • wtyczkę Better Search Replace
  • Google Search Console
  1. W ustawieniach WordPressa, w zakładce „Ogólne” zamień adres WordPressa oraz adres witryny z http na https.
  2. Odnajdź folder z plikiem .htaccess zamieszczony na serwerze w folderze WP. Następnie prawym przyciskiem myszki kliknij „Podgląd/Edycja”.
  3. Następnie zamieść poniższy kod w tym pliku, nie dokonując żadnych zmian:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

</IfModule>

RewriteEngine On
RewriteBase /

RewriteRule ^index.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

4. Skorzystaj z bezpłatnej wtyczki Better Search Replace aby zamienić strony w bazie danych. Tym sposobem wszystkie zasoby z http zostaną przekierowane do https. W miejscu „serach for” wpisz swoją domenę zaczynająca się od http, poniżej „replace with” umieść stronę z przedrostkiem https. Koniecznie odznacz opcję „Run as dry run” aby wszystkie niezbędne zmiany zostały wprowadzone.

5. Pamiętaj o zaindeksowaniu nowej wersji strony z https w narzędziu Google Search Console. Dzięki temu, Twoja strona zostanie łatwiej zauważona zarówno przez wyszukiwarkę jak i użytkowników.

Mam nadzieję, że mój krótki i rzeczowy poradnik nie sprawił trudności a implementacja certyfikatu SSL przebiegła pomyślnie. W razie problemów albo innych sposobów wdrożenia, koniecznie daj mi znać!

Udostępnij wpis w social mediach