Ten wpis powstał z ciekawości co do nadchodzących i wciąż dziejących się zmian w Google Analytics 4. Wpis będzie dotyczył zaawansowanych tematów, jednak dołożę wszelkich starań aby opisać to w jak najbardziej zrozumiały sposób. Zatem zaczynamy wspólną przygodę poznawania Measurement Protocol i zawiłości tego fascynującego narzędzia. Miłej lektury!

Do czego służy Protokół Mierzenia?

W najprostszych słowach, protokół mierzenia danych, odpowiada za gromadzenie różnych informacji sprzedażowych i przedstawiania nam w prostej i czytelnej formie. Aby jednak dokładnie przekazać systyemowi, którym jest Google Analytics 4, jakie dane dostarczamy i skąd one pochodzą, musimy dokładnie opisać cały proces. Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku od Google, w którym tłumaczą do czego służy taki pomiar.

Measurement Protocol GA4

Co mierzyć w ten sposób?

Pomimo, że samo wdrożenie wymaga wiedzy programistycznej, o tyle samo zaplanowanie co i w jakis posób mierzyć, może spisać każdy.

Przykładowe dane:

  • wysyłaj wszystkie zdarzenia z aplikacji
  • niestandardowa sprzedaż (kioski, zegarki)
  • konwersje offline
  • mierzenie cross-device
  • łączenie Client ID z User ID
  • przekazywanie danych bezpośrednio na serwer

Poniższy wykres obrazu, skąd mogą pochodzić Twoje źródła danych. Po prawej znajdują się aplikacje, które dzięki Firebase kontaktują się z serwerem. Równocześnie dane wysyła strona webowa, a server przekazuje dalej dane w odpowiednie miejsce: do GA, do API bądź do Big Query.

Gdzie szukać wiedzy?

Jeżeli jesteś developerem i szukasz wiarygodnych źródeł, zapoznaj się z dokumentacją Google:

  1. https://support.google.com/analytics/answer/6086079?hl=pl
  2. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/protocol/ga4 (GA4)
  3. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/protocol/v1/ (UA)

Podsumowanie

Niniejszy wpis miał na celu nieco przybliżyć tematykę Measurement Protocol dla GA4. Mam nadzieję, że wpis Cię zaciekawił i zachęcił do dalszej nauki i zdobywania wiedzy, aby kiedyś powyższe rady wykorzystać w praktyce. W każdym razie, wiedzy nigdy dosyć a jeśli uważasz tak samo, będzie mi miło jak podzielisz się moim wpisem na swoich socialach, bądź dasz mi znać czy jest dla Ciebie przydatny.

Do przeczytania wkrótce!

Udostępnij wpis w social mediach